گربه, نکات مراقبت از گربه

سرمازدگی گربه؛ مراقبت از گربه در زمستان

مراقبت از گربه ها در فصل زمستان

تفاوتی ندارد گربه‌ای در داخل منزل خود دارید یا نگران گربه‌های خیابانی هستید، به‌هرحال مراقبت از گربه‌ها در فصول سرد سال بیش از زمان‌های دیگر مهم است. مخصوصاً، اگر جز آن دسته از اشخاصی باشید که در منزل خود گربه نگهداری می‌کنند، احتمالا نگرانی‌هایی نظیر تغذیه، خواب، بیماری و یا حتی مشکلات سلامتی او همچون سرمازدگی در گربه ذهنتان را به خود مشغول کرده است. اگر سؤالاتی نظیر آیا گربه‌ها سردشان می‌شود؟ درمان سرماخوردگی گربه به چه صورت است؟ یا چگونه می‌توان گربه را در زمستان یا پاییز گرم نگه داشت؟ دارید حتما با این مطلب همراه باشید.

آیا گربه‌ها سردشان می‌شود؟

گرچه، گربه‌ها حیواناتی با سازگاری بالا هستند، اما اگر در معرض دمای بسیار پایین یا سرمای زیاد قرار بگیرند، می‌توانند به بیماری‌هایی مانند هیپوترمی یا سرمازدگی دچار شوند. از آنجایی که پاییز فرا رسیده است، بسیاری از صاحبان گربه به این که چگونه از گربه‌هایشان مراقبت کنند، می‌اندیشند. عوامل زیادی نظیر وضعیت سلامت گربه و یا میزان موهای او بر افزایش یا کاهش مشکلات گربه‌ نظیر سرمازدگی در فصول سرد سال تاثیرگذار هستند. گربه‌هایی که موهای کمی دارند، هرگز نباید در معرض هوای سرد بیرون قرار گیرند. این مسئله در رابطه با گربه‌هایی با شرایط پزشکی خاص نیز صدق می‌کند. به عنوان مثال، گربه‌هایی که از بیماری‌های غدد درون ریز مانند پرکاری تیروئید رنج می‌برند، هرگز نباید در معرض سرما و یا برف قرار گیرند. در کل، باید گفت گربه‌ها به سرما حساسیت شدیدی دارند.

علائم سرماخوردگی یا سرمازدگی در گربه‌ها چیست؟

باید گفت علائم سرماخوردگی گربه‌ها بسیار واضح است. علائمی نظیر لرزش بدن گربه، نشستن در حالت قوز و یا جستجو برای فضاهای گرم جزو این موارد هستند. در واقع، زمانی که گربه‌ها مدت زمان زیادی را در دمای سرد باقی می‌مانند، دچار سرماخوردگی یا سرمازدگی می‌شوند. اگر متوجه هر کدام از این علائم برای گربه خود شده‌اید، در اسرع وقت او را نزد دامپزشک معتبری ببرید. از جمله علائم سرمازدگی در گربه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • گیجی یا سردرگمی ذهنی
 • مردمک‌های گشاد
 • دشواری در تنفس
 • سفتی عضلات
 • فشارخون پایین
 • ضربان قلب آهسته
 • کما (در شدیدترین حالت ممکن بعضا رخ می‌دهد)

مقالات پت شاپ اسکای پت مقاله پیشنهادی برای مطالعه: علت‌های عطسه کردن گربه چیست؟

 

نکته‌ای مهم در رابطه با سرمازدگی در گربه‌ها

طبق گفته متخصصان و دامپزشکان دمای طبیعی بدن گربه بین ۵.۱۰۰  یا ۵.۱۰۲ درجه فارنهایت متغیر است. آنها می‌افزایند: اگر گربه فقط کمی سردش باشد، می‌توان او را به یک اتاق گرم و زیبا برد. اما اگر آنها را در هوای زیر ۴۵ درجه فارنهایت در دمای سرد بیرون رها شوند، ممکن است دچار هیپوترمی گردند. اگر همچنین اتفاقی برای گربه شما رخ داد، حتما حیوان خود را در یک حوله گرم بپیچید و در سریع‌ترین زمان ممکن نزد پزشک متخصص ببرید.

همچنین، بد نیست بدانید سرما تنها نگرانی گربه‌ها نیست. بلکه هوای خشک هم می‌تواند بر سلامتی گربه‌ها تأثیر بگذارد. پس حتما همیشه آب تازه و تمیز در دسترس حیوان خود قرار دهید. شما با توجه به وضعیت زندگی گربه‌تان نظیر دمایی که در آن استراحت می‌کند یا در دسترس قرار دادن آب تمیز برای او می‌توانید به درمان سرمازدگی گربه در فصل زمستان کمک کنید. گربه‌ها نیازهای غذایی خاصی دارند که باید با رژیم غذایی آنها تأمین شود. در صورت  تمایل راهنمای خرید غذای گربه را مطالعه کنید.

مراقبت گربه در زمستان

ما در این بخش به بعضی از توصیه‌های تخصصی در مورد اینکه چگونه می‌توانیم از گربه‌ خود یا گربه‌های خیابانی در برابر سرمای پاییز و زمستان محافظت کنیم، اشاره می‌کنیم. پس اگر کنجکاو هستید نکاتی در رابطه با مراقبت گربه در زمستان بدانید با این بخش همراه باشید.

مراقبت از گربه ها در فصل زمستان

برای گربه‌های خود تعداد زیادی اسباب بازی فراهم کنید.

سرمازدگی در گربه‌ها با سردتر شدن هوا افزایش می‌یابد. در واقع، احتمال اینکه حوصله گربه شما در داخل خانه در این ایام سر برود بیشتر می‌شود. به همین علت، پیشنهاد می‌شود گربه‌هایتان را با استفاده از اسباب بازی‌ها در خانه سرگرم نگه دارید. انجام تمرینات جسمی و ذهنی زیاد گربه‌ها با اسباب بازی‌ها می‌تواند باعث افزایش کیفیت زمان آنها در منزل شود.

گربه خود را در محیطی گرم و خشک نگه دارید.

اگر گربه شما به خارج از محیط منزل رفت وآمد دارد و به دلیل این مسئله خیس شده است، به آرامی آن را با حوله خشک کنید. هنگامی که گربه به منزل وارد شد، حتما او را در مکان‌ گرم و نرمی قرار دهید. به این ترتیب، گربه بدون هیچ‌گونه مشکلی از دوران سرد سال عبور می‌کند. البته، اگر گربه‌‌تان مسن‌ باشد یا به بیماری‌هایی مانند آرتریت دارد، ترجیحا او را از بیرون رفتن منع کنید.

حواستان به تغذیه و آب گربه‌تان باشد.

تغذیه سالم و مناسب گربه باعث افزایش قوای بدنی او و حفظ سلامتی‌اش می‌شود. حتما از مکمل‌ها و قر‌‌ص‌های تقویت‌کننده نظیر قرص بیفار استفاده کنید. توصیه می‌شود، در فصول سرد سال از غذای خشک گربه مثل رویال کنین (Royal Canin) یا رفلکس (Reflex) هم استفاده کنید.

اماکنی مخصوص به عنوان سرپناه برای گربه‌ها فراهم کنید.

برخی از گربه‌ها می‌خواهند در طول زمستان زمان بیشتری را بیرون از منزل سپری کنند. اینکه برای گربه خود پناهگاهی در فضای باز فراهم کنید، بسیار کاربردی خواهد بود. به این ترتیب، سرمازدگی در گربه به خاطر این مکان تمیز و خشک کاهش می‌یابد.  

گربه خود را در مکانی گرم (نه داغ) قرار دهید.

حتما مکان امنی در خانه برای گربه خود ایجاد کنید. چیزهای داغ و خطرات زمستانی نظیر اجاق گاز، بخاری، رادیاتور داغ، زغال سنگ روشن و شمع را دور از دسترس حیوان خانگی خود قرار دهید. حتما، گربه خود را دور از دسترس این اشیا یا در فاصله امنی با آنها قرار دهید.

 

مقالات پت شاپ اسکای پت مقاله پیشنهادی برای مطالعه: سوپ گربه یا پوچ گربه چیست؟

 

آب تمیز در دسترس گربه خود قرار دهید.

حتما شرایطی فراهم کنید که گربه شما در داخل و بیرون از خانه به آب شیرین دسترسی داشته باشد. گربه ممکن است در بیرون آب بنوشد، اما اگر آب‌های موجود منجمد باشند، دسترسی به آب شیرین پیدا نخواهد کرد. پس کاسه آبی برای گربه‌ها در حیاط یا بالکن قرار دهید.

راهنمای مقابله با سرمازدگی در گربه

شما با رعایت نکات فوق می‌توانید علاوه بر حفظ سلامتی گربه خودتان از گربه‌های دیگر هم در فصول سرد سال مراقبت کنید. پس اگر خودتان هم گربه‌ای ندارید حتما سعی در رعایت نکات فوق داشته باشید. برای اطلاع از آخرین خبرها و مطالب آموزشی در رابطه با حیوانات خانگی می‌توانید؛ اینستاگرام اسکای پت و صفحه لینکدین اسکای پت را دنبال کنید.

گربه تا چه دمایی را می‌تواند تحمل کند؟

اگر شما هم یکی از صاحبان گربه هستید، حتما می‌دانید که آن‌ها نیز همانند ما انسان‌ها نسبت به کاهش یا افزایش دمای هوا واکنش نشان می‌دهند و آن را احساس می‌کنند. به طور کلی این حیوانات علاقه زیادی به هوای گرم دارند و با سرما میانه خوبی ندارند. در واقع آستانه تحمل سرمای گربه چندان زیاد نیست و سرما می‌تواند سبب مریضی این حیوان شود. با توجه به این موضوع باید گربه خود را از سرما حفظ کنید تا به بیماری دچار نشود.

دمای بدن گربه ۳۸٫۵ درجه سانتی‌گراد است که این رقم مشابه دمای بدن سگ‌هاست. همانطور که می‌دانید دمای معمول بدن انسان ۳۷ درجه است و با توجه به این موضوع گربه‌ها دمای بدن بالا‌تری نسبت به ما دارند. همچنین مو‌های بدن گربه همانند لباس ما انسان‌ها عمل می‌کند و از این حیوان در برابر سرما محافظت می‌کند. همین عوامل سبب می‌شوند آن‌ها سرما را بیشتر از ما تحمل کنند و نسبت به آن واکنش کمتری نشان دهند. اما به طور کلی زمانی که دمای هوا به صفر درجه یا زیر صفر می‌رسد، باید مراقبت‌هایی در جهت حفظ گربه در برابر سرما صورت بگیرد تا دچار بیماری نشود. واکسن‌های ضروری گربه نیز می‌توانند جهت جلوگیری از بیماری‌ها بسیار موثر واقع شوند.

نکته مهمی که درباره آستانه تحمل گربه در برابر سرما وجود دارد این است که در نژاد‌های مختلف گربه‌ها به نسبت محیط زندگی و ویژگی‌های آن‌ها ممکن است آستانه تحمل سرما متفاوت باشد؛ به عنوان مثال گربه‌ای که در مناطق گرمسیری زندگی کرده است مسلما آستانه تحمل کمتری نسبت به گربه‌ای که در مناطق سردسیری زندگی کرده است دارد.

آیا گربه‌ها نیاز بیشتری برای دسترسی به آب تمیز در فصل سرد سال دارند؟

بله این موضوع در فصول سرد سال بیش از ایام دیگر اهمیت دارد. علت هم منجمد شدن آب و عدم دسترسی این حیوانات به آب‌های تمیز است.

در صورتی که گربه‌ام دچار سرماخوردگی شد، چه کنم؟

ترجیحا گربه خود را در مکانی گرم نگهداری کنید. در صورت نیاز به دامپزشک مراجعه کنید.

خلاصه مراقب گربه در فصل‌های سرد سال
ما در این مطلب به طور کلی مسائل و مشکلاتی که گربه‌ها در فصول سرد سال با آنها مواجه هستند، را ذکر می‌کنیم. مشکلاتی نظیر سرمازدگی در گربه جز این موارد هستند. در ابتدا، به این موضوع که آیا گربه‌ها سردشان می‌شود یا نه؟ می‌پردازیم. سپس در ادامه به علائم سرماخوردگی در این حیوانات دوست‌داشتنی اشاراتی خواهیم داشت. در انتها، مراقبت‌های مخصوص گربه در فصول سرد سال نظیر پاییز و زمستان را ذکر می‌کنیم. پس اگر کنجکاو هستید بدانید چگونه باید از گربه خود در زمستان محافظت کنید این مطلب را بخوانید.

6 پیام روی “سرمازدگی گربه؛ مراقبت از گربه در زمستان

 1. nima_abedi گفت:

  مرسی از محتوای خوبتون
  یک گربه پرشین داشتم چند سال پیش سرماخوردگی گرفته بود و خیلی سخت نفس میکشید… ما خیلی ترسیده بودیم ولی با یک ویزیت پیش دامپزشک اوکی شد.

  1. اسکای پت گفت:

   سلام نیما عزیز
   ممنونیم از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 2. Armita گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  معمولا ما آدما فکر میکنیم که حیوانات بخاطر موهایی که دارن سرما نمیخورن
  در صورتی که این هام بیماری هایی که ما میگیریم رو ممکنه بگیرن ولی مدل خودشون

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   بله درسته و در ضمن پت‌ها چون در محیط خونه زندگی میکنن، نسبت به سایر حیوانات حساس‌تر هم هستند.

 3. Roxana گفت:

  سلام
  ببخشید سرمازدگی گربه همون سرماخوردگی گربه است؟

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   بله، علائم یکسانی دارند. سرمازدگی یا سرماخوردگی یک مفهوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید