سگ, نژادهای سگ

نگهداری سگ دالمیشن یا سگ خالدار!

نگهداری سگ دالمیشن یا سگ خالدار

سگ دالمیشن به انگلیسی Dalmatian (سگ خالدار یا خال خال سفید مشکی) مانند هر نژاد دیگری، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد و شیوه‌های متفاوتی برای نگه‌داری و مراقبت می‌طلبد. مثلاً دالمیشن‌ها، سگ‌هایی پرانرژی هستند و برای یک سبک زندگی آرام یا خانواده‌ای با بچه‌های کوچک مناسب نیستند. در این مقاله با نحوه نگهداری سگ دالمیشن بیشتر آشنا می‌شویم.

خصوصیات سگ دالمیشن

یکی از متمایزترین نژادهای سگ، سگ دالمیشن است؛ شوخ‌طبع، فعال و باهوش. سگ دالمیشن نژادی بسیار اجتماعی با شخصیتی شبیه دلقک و مایل به همراهی است. اعتقاد بر این است که نژاد سگ دالمیشن از شرق مدیترانه سرچشمه گرفته و به هند و سپس در سراسر اروپا گسترش ‌یافته است. هدفی که این نژاد برای آن شناخته شد، همراهی با کالسکه و پاک‌سازی جاده از حیوانات ولگرد بود؛ کاری که به قدرت و استقامت زیادی نیاز داشت.

این نژاد به حداقل نگهداری از نظر نظافت و حمام نیاز دارد. یک‌بار برس در روز می‌تواند موهای بدن دالمیشن را در شرایط خوبی نگه دارد و ریزش آن را به حداقل برساند. بااین‌حال، اگر وجود موهای سفید کوچک در اطراف خانه یا روی لباس‌های تیره، شما را اذیت می‌کند، شاید دالمیشن مناسب شما نباشد.

یکی دیگر از دلایلی که سگ دالمیشن ممکن است برای همه مناسب نباشد، انرژی بی‌پایان این نژاد است. اگر فرصت صرف این انرژی به آنها داده نشود، می‌توانند مخرب شوند، اما اگر وقت داشته باشید که با این نژاد همراه باشید، سگ دالمیشن برای شما یک سگ واقعی خواهد بود. دالمیشن‌ها بسیار مهربان و مردم‌گرا هستند. آنها سگ‌هایی فعال، بازیگوش و عاشق آب و فضاهای باز هستند. آموزش آنها بسیار آسان است و به‌خوبی به تمرینات غذایی پاسخ می‌دهند.

سگ‌های دالمیشن، سگ‌هایی بسیار اجتماعی هستند و پرخاشگری در طبیعت آنها نیست. دم آنها کاملاً قوی است و زیاد تکان می‌خورد، بنابراین گاهی اوقات این امر برای بچه‌های کوچکی که به سگ عادت ندارند، آزاردهنده است.

حقایقی در مورد سگ‌های دالمیشن

 • شخصیت: دالمیشن ظریف و درعین‌حال بازیگوش است. همچنین یک نژاد بسیار باهوش و فعال با شخصیتی بسیار اجتماعی و میل به عشق و توجه است. این موضوع دررابطه‌با نگهداری سگ دالمیشن مهم است.
 • نگرش به غریبه‌ها: می‌تواند محتاط باشد و صاحبان خود را از هر اتفاق غیرعادی آگاه می‌کند.
 • محیط بازی: این نژاد بسیار فعال است و نیاز به ورزش روزانه از جمله پیاده‌روی طولانی یا دویدن دارد. یک حیاط‌خلوت بزرگ خوب است که به دالی شما اجازه دهد توپ را تعقیب کند و در حین پیاده‌روی، بازی کند.
 • سطح فعالیت: دالمیشن‌ها بسیار فعال هستند. این نژاد با وجود پیاده‌روی، دویدن یا بازی خوب رشد می‌کند. آنها همچنین از آب لذت می‌برند و سطح هوش و فعالیت آنها باعث می‌شود در فعالیت‌هایی مانند اطاعت و چابکی، برتری داشته باشند.

 

مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود: راهنمای خرید غذای سگ

 

اهمیت ورزش در نگهداری سگ دالمیشن

سگ دالمیشن نژادی منحصربه‌فرد و درعین‌حال فعال است؛ بنابراین آنها به پیاده‌روی روزانه، دویدن یا بازی با توپ و یک حیاط‌خلوت بزرگ برای دویدن نیاز دارند. تنها گذاشتن این نژاد در حیاط‌خلوت برای مدت طولانی منجر به کسالت او می‌شود که منجر به رفتارهای مخرب مانند واق‌واق کردن یا کندن زمین خواهد شد.

این بدان معنا نیست که نمی‌توان آنها را درحالی‌که صاحبانشان مشغول به کار هستند رها کرد، بلکه باید با ورزش منظم، اسباب‌بازی‌ها و مهم‌تر از همه، تعامل اجتماعی با مردم و سایر سگ‌ها تحریک شوند. آنها با عشق و توجه رشد می‌کنند و به‌سادگی از بودن در خانواده لذت می‌برند. تشویقی‌ سگ مثل اسنک‌های مختلف هم می‌توانند گزینه خوبی برای آموزش بهتر به سگ‌های دالمیشن باشند.

این نژاد برای بچه‌های بزرگ‌تر مناسب است. به یاد داشته باشید، اگر به دنبال سگی برای بچه‌های کوچک‌تر هستید، توله‌سگ‌های دالمیشن می‌توانند نسبتاً شلوغ باشند و خیلی سریع رشد کنند؛ بنابراین می‌توانند برای افراد کوچک ترسناک باشند.

نحوه نگهداری سگ دالمیشن

مراقبت صحیح از این نژاد می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ما در ادامه، مراحل نگهداری سگ دالمیشن را آورده‌ایم.

نگهداری سگ دالمیشن یا سگ خالدار

 

اولین مرحله نگهداری سگ دالمیشن

یک توله سگ دالمیشن با چشمان روشن، ظاهری سالم و روحیه فعال انتخاب کنید. خجالتی بودن مشکل برخی از سگ‌های دالمیشن است و این ویژگی، آموزش و اجتماعی شدن آنها را دشوار می‌کند. بررسی کنید که توله سگ ناشنوا نباشد. دست‌های خود را بزنید تا ببینید آیا او مبهوت می‌شود یا خیر. آزمایش‌های دیگری را برای بررسی پاسخ او به صداها امتحان کنید. ناشنوایی یک مشکل رایج در دالمیشن‌ها است.

مرحله دوم

به سگ دالمیشن خود غذای سگ با کیفیت بالا و کم پروتئین بدهید. دالمیشن‌ها مستعد ابتلا به سنگ کلیه و مثانه هستند. یک غذای سگ کم پروتئین به کاهش احتمال ایجاد سنگ کمک می‌کند. به گفته کارشناسان، پروتئین بوقلمون یا مرغ انتخاب خوبی است. مطمئن شوید که سگ دالمیشن شما همیشه آب شیرین فراوانی در دسترس دارد. اگر به دنبال غذای مخصوص سگ دالمیشن هستید؛ در حال حاضر در فروشگاه اسکای پت موجود است.

مرحله سوم

به طور مکرر دالمیشن خود را وادار به ورزش کنید. دالمیشن‌ها انرژی زیادی دارند که باید با دویدن و بازی از بین بروند. حیاط خود را به طور ایمن حصار بکشید تا بتوانید به دالمیشن خود اجازه دهید آزادانه و ایمن غلت بزند. اگر به حال خودش رها شود، دالمیشن ناآرام شما ممکن است سعی کند برای اکتشاف سرگردان شود، بنابراین مطمئن شوید که حصار به‌اندازه کافی بلند است تا از پریدن جلوگیری کند و ته نرده به‌گونه‌ای محکم شده باشد که سگ شما نتواند خروجی را حفر کند.

مرحله چهارم

توله سگ دالمیشن خود را در هر فرصتی اجتماعی کنید. او را به پارک ببرید؛ جایی که می‌تواند با سگ‌های دیگر ملاقات کند و انرژی اضافی را از بین ببرد. این عادت می‌تواند به آرام‌کردن سگ عصبی کمک کند و سگ دالمیشن شما را قادر سازد به‌سرعت با مکان‌ها، افراد و موقعیت‌های جدید سازگار شود.

مرحله پنجم

برای کنترل ریزش مو و نگهداری سگ دالمیشن به بهترین شکل، بدن دالمیشن خود را روزانه شانه بزنید. اگرچه این نژاد موهای کوتاهی دارد، اما به طور مداوم می‌ریزد و می‌تواند آثار خود را در سراسر خانه شما باقی بگذارد. از یک برس موی سفت یا یک دستکش آرایشی که موها را از روی بدن جدا می‌کند استفاده کنید.

مرحله ششم

دالمیشن خود را به طور مداوم آموزش دهید. جلسات تمرینی روزانه، به ایجاد عادت‌های خوب در سگ دالمیشن کمک می‌کند. دالمیشن‌ها می‌توانند سرسخت باشند و به‌راحتی حواسشان پرت شود. یک نگرش محکم اما مداوم از سوی شما، سگ را روی انجام موفقیت‌آمیز وظایف، متمرکز نگه می‌دارد. از تنبیه‌های سخت بپرهیزید، زیرا این مجازات‌ها باعث کسالت دالمیشن‌ها می‌شود. تشویق و ستایش پاداش خوبی برای رفتار صحیح است.

خلاصه مقاله نگهداری سگ دالمیشن
سگ‌های دالمیشن، بسیار پرانرژی و فعال هستند: بنابراین بسیار مهم است که زمان و مکان برای فعالیت آنها اختصاص داده شود. برای تغذیه سگ‌های دالمیشن از غذاهای کم پروتئین استفاده کنید و آب شیرین را به‌اندازه کافی در اختیار آنها قرار دهید. سگ‌های دالمیشن به نظافت زیادی نیاز ندارند. تجربیات خود را درمورد نگه‌داری از سگ‌های دالمیشن برای ما بنویسید.
آیا نگه‌داری از سگ دالمیشن سخت است؟

سگ دالمیشن یکی از نژادهای استثنایی سگ است که علی‌رغم اینکه یک نژاد بزرگ و فعال است، به دلیل نگهداری آسان از سایر نژادها متمایز است. آنها بسیار مطیع صاحبان خود هستند، عاشق دویدن با صاحبان خود هستند و کمتر در معرض مشکلات سلامتی قرار می‌گیرند.

چه غذایی برای سگ دالمیشن مناسب است؟

برای تغذیه سگ دالمیشن باید از غذاهای کم پروتئین استفاده کنید تا سلامت آنها را به مخاطره نیندازید.

6 پیام روی “نگهداری سگ دالمیشن یا سگ خالدار!

 1. Armita گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  نژاد سگ هایی که توی کارتون ۱۰۱ سگ خالدار بودن همین نژاد دالمیشن هست؟

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   بله دقیقا همینطوره فیلم سینمایی ۱۰۱ سگ خالدار از همین نژاد دالمیشن هست.

 2. Reza گفت:

  اسمش رو نمیدونستم ولی این نژاد دالمیشن خیلی باکلاس و سلطنتیه

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   درسته! معمولا از سگ دالمیشن به عنوان مدل‌های عکاسی و فیلم‌های لاکچری استفاده میشه 🙂

 3. Mahdis H گفت:

  سگ خوشگل و لاکچری

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   دقیقا همینطوره، برای همین از این سگ برای عکس برداری و فیلم های لاکچری استفاده میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید