گربه, نکات مراقبت از گربه

واکسن گربه؛ زمانبندی، قیمت، ضرورت و عوارض

واکسن های ضروری گربه

گربه‌ها موجودات دوست‌داشتنی هستند که بسیاری از افراد آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی خود بر‌می‌گزینند. این حیوانات بامزه نیز همانند سایر موجودات، نیازمند مراقبت‌هایی هستند تا دچار بیماری و مشکل نشوند. در واقع انجام برخی از اقدامات بهداشتی و درمانی مانند واکسیناسیون برای حفظ سلامت گربه‌ها واجب است. در این مطلب قصد داریم به واکسن گربه و نکات مختلف آن بپردازیم تا با خواندن این متن بتوانید نکات مهمی را درباره مسائل بهداشتی و درمانی آن‌ها بیاموزید.

واکسن گربه چیست؟

افرادی که سرپرستی گربه‌ها را بر عهده می‌گیرند، در واقع مسئولیت حفظ جان آن‌ها را بر عهده گرفته‌اند. با توجه به این موضوع این افراد باید به مواردی همچون واکسیناسیون گربه توجه ویژه‌ای داشته باشند و آن را به موقع انجام دهند.

واکسن‌های مختلفی برای گربه‌ها وجود دارد که هدف از تزریق تمامی آن‌ها بالابردن سطح ایمنی بدن این حیوانات در مقابل عوامل مختلف بیماری‌زا است. در واقع با تزریق این واکسن‌ها بدن گربه‌ها در برابر انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند؛ همچنین در صورت بروز بیماری با علائم خفیف‌تری مواجه خواهند شد. با توجه به این موضوع توجه به خورد و خوراک گربه شرط سلامت و حفظ جان آن‌ها نیست بلکه باید به موارد بهداشتی مورد نیاز آن‌ها نیز توجه داشت.

انواع واکسن‌های مخصوص گربه‌ها

به طور کلی واکسن‌هایی که برای گربه‌ها تزریق می‌شوند به دو دسته اصلی و غیر‌اصلی تقسیم می‌شوند. در ادامه با هر یک از این دسته‌بندی‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

واکسن گربه اصلی

واکسن‌های اصلی گربه جزو مهم‌ترین واکسن‌ها هستند که تزریق آن‌ها نقش مهمی در حفظ سلامت و ایمنی بدن آن‌ها دارد. واکسن سه گانه گربه و واکسن هاری جزو واکسن‌های اصلی برای گربه‌ها به حساب می‌آیند.

واکسن سه گانه گربه شامل سه واکسن پن‌لوکوبنی، هرپس ویروس و کلسی ویروس است. واکسن گربه پن‌لوکوبنی برای جلوگیری از ابتلا گربه‌ها به بیماری عفونی پارا‌ویروس که سبب کم‌اشتهایی، اسهال و استفراغ گربه‌ها می‌شود، تزریق می‌گردد. واکسن کلسی ویروس برای جلوگیری از ابتلا گربه‌ها به بیماری تنفسی کلسی ویروس تزریق می‌شود؛ این ویروس سبب عفونت دستگاه تنفس، ریزش مو و التهاب دندان و لثه در گربه‌ها می‌گردد. واکسن هرپس گربه نیز برای جلوگیری از بیماری تنفسی با همین نام که سبب زخم قرنیه، عطسه، ترشحات بینی و عفونت شدید ریوی می‌شود، به گربه‌ها تزریق می‌شود. برای کسب اطلاعات در مورد علائم عفونت چشم گربه مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

واکسن هاری گربه نیز از دیگر واکسن‌های مورد نیاز گربه است که صرفاً برای جلوگیری از انتقال هاری از گربه به سایر موجودات خصوصاً انسان‌ها تزریق می‌گردد. لازم به ذکر است، گربه‌ها به طور طبیعی حامل این بیماری نیستند اما ممکن است در اثر گاز گرفته‌شدن توسط یک حامل به آن مبتلا شوند و سایر افراد را آلوده کنند.

واکسن غیر‌اصلی

واکسن‌های غیر‌اصلی واکسن‌هایی هستند که تزریق آن‌ها درصد سلامتی گربه‌ها را افزایش می‌دهد. یکی از این واکسن‌ها، واکسن لوسمی گربه است که برای جلوگیری از ابتلا گربه‌ها به بیماری‌های خونی تزریق می‌شود.

از دیگر واکسن‌های غیر‌اصلی می‌توان به واکسن کزاز برای گربه اشاره کرد که برای جلوگیری از بیماری با همین نام که بر روی اعصاب، مغز و نخاع گربه‌ها تأثیر می‌گذارد، به آن‌ها تزریق می‌شود.

واکسن بوردتلا گربه که برای جلوگیری از بیماری باکتریایی سیاه سرفه به گربه‌ها تزریق می‌شود، از دیگر واکسن‌های غیر‌اصلی به حساب می‌آید.

 

-> این مطالعه این مقاله برای شما مفید است: علت عطسه کردن گربه من چیست؟

 

زمان‌بندی تزریق واکسن برای گربه‌ها

 تزریق واکسن گربه از چند ماهگی آن‎ها شروع می‌شود؛ در واقع زمانی که شیردهی مادر به بچه گربه قطع می‌شود، بدن او ضعیف شده و ایمنی آن کاهش پیدا می‌کند. در این زمان امکان بروز بیماری و حتی مرگ بچه گربه‌ها وجود دارد، اما تزریق واکسن‌ها سطح ایمنی بدن گربه‌ها را افزایش داده و از بدن آن‎ها در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. در ادامه با جدول زمان‌بندی تزریق واکسن‌ها آشنا می‌شوید:

 • تزریق واکسن سه گانه (پن‌لو‌کوپنی، کلسی ویروس، هرپس ویروس): ۶ تا ۷ هفتگی
 • تزریق مجدد واکسن سه گانه: ۱۰ تا ۱۲ هفتگی
 • تزریق واکسن سه گانه به همراه واکسن هاری: ۱۴ تا ۱۶ هفتگی
 • تزریق واکسن سه گانه به همراه واکسن هاری: یک سالگی

همچنین لازم به ذکر است، تزریق واکسن‌های غیر‌اصلی همچون بوردتلا (سیاه سرفه) و لوسمی هر یک سال یک بار امکان‌پذیر است.

عوارض واکسن گربه

همان‌طور که می‌دانید، واکسن در اصل یک ویروس ضعیف شده است و با توجه به این موضوع ممکن است دارای عوارضی باشد که در حالت عادی کاملاً طبیعی هستند. واکسن‌های ضروری گربه یا همان واکسن‌های سه گانه عوارضی همچون تب خفیف، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، کم‌انرژی شدن و درد در ناحیه تزریق را به همراه دارند. به همین دلیل معمولاً دامپزشکان پس از تزریق واکسن از شما می‌خواهند اندکی صبر کنید تا در صورت بروز عوارض به درمان آن‌ها بپردازند.

در صورتی که گربه ۲۴ ساعت پس از تزریق واکسن دچار علائمی همچون تنگی نفس، اسهال و استفراغ، تب شدید و ضعف و بی‌حالی شد، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

واکسن های ضروری گربه چیست؟

 

قیمت واکسن گربه

قیمت واکسن گربه با توجه به عوامل متعددی تعیین می‌شود و به طور کلی نمی‌توان قیمت ثابت و واحدی را برای آن در نظر گرفت. از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت واکسن می‌توان به نوع واکسن، نژاد گربه، کلینیک و دامپزشکی که انتخاب می‌کنید، اشاره کرد.

همان‌طور که گفته شد، انواع مختلفی واکسن برای گربه‌ها وجود دارد. هر یک از این واکسن‌ها از قیمت‌های متفاوتی برخوردارند و با توجه به اینکه جزو محصولات وارداتی به حساب می‌آیند قیمت آن‌ها دستخوش نوسانات بازار ارز است.

از موارد دیگری که تأثیر بسزایی بر قیمت واکسن دارد، کلینیکی است که برای تزریق واکسن انتخاب می‌کنید، چرا که هر کلینیک به نسبت شهرت دامپزشک، کیفیت ارائه خدمت و منطقه قرار‌گیری کلینیک از قیمت‌های متفاوتی برخوردار است. کلینیک‌هایی که از امکانات مناسب و وسایل بهداشتی و مراقبتی با‌کیفیت برای گربه‌ها بهره می‌برند، جزو کلینیک‌های با‌کیفیت و قابل‌اطمینان به حساب می‌آیند. یکی از فروشگاه‌های معتبری که کلینیک‌های برتر ایران برای تأمین وسایل بهداشتی و مراقبتی و غذای حیوانات خانگی خصوصاً گربه‌ها از آن خرید می‌کنند، اسکای پت است که محصولاتی با بهترین کیفیت را ارائه می‌دهد و شما نیز برای تأمین وسایل مورد نیاز گربه خود می‌توانید به آن مراجعه کنید.

خلاصه: شاید نگهداری از گربه‌ها آسان به نظر برسد، اما باید بگوییم از دور این‌گونه به نظر می‌آید. در واقع نگهداری از یک گربه همانند نگهداری از نوزاد یک انسان است و نیازمند رعایت نکات زیادی است. برخی افراد تصور می‌کنند نگهداری از گربه‌ها صرفاً به معنای تأمین آب و غذای آن‌هاست، در حالی که برای حفظ سلامت و جان گربه نباید نکات بهداشتی نادیده گرفته شوند. یکی از مهم‌ترین نکات بهداشتی که نقش اساسی در تأمین سلامت گربه‌ها دارد، تزریق واکسن گربه است. در این مطلب قصد داریم درباره واکسن‌های ضروری و مورد نیاز گربه‌ها، قیمت و عوارض آن‌ها با شما سخن بگوییم.
واکسن‌های گربه‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی این واکسن‌ها به دو دسته اصلی و غیر‌اصلی تقسیم می‌شوند که از واکسن‌های اصلی می‌توان به واکسن‌های سه گانه و از واکسن‌ها غیر‌اصلی به واکسن تالاسمی اشاره کرد.

قیمت واکسن‌های مخصوص گربه‌ها بر چه اساس تعیین می‌شود؟

عواملی همچون نوع واکسن، نژاد گربه، کلینیک و دامپزشکی که انتخاب می‌کنید، تأثیر مستقیم بر قیمت واکسن گربه دارند.

2 پیام روی “واکسن گربه؛ زمانبندی، قیمت، ضرورت و عوارض

 1. Mahdis H گفت:

  سلام مطلب خوبی بود
  بنظرم واکسن های غیر ضروری هم باید بزنه گربه دیگه خیالت راحته مریضی های کمتری گربه رو تهدید میکنه

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   خواهش میکنم، اگر همه واکسن‌ها تزریق بشه؛ خیالتون راحت‌تره 🙂

دیدگاهتان را بنویسید