سگ, نکات مراقبت از سگ

مشکل کم آبی در سگ‌ها (پیشگیری و درمان)

کم آبی در بدن سگ

آب مایه حیات تمامی موجودات ساکن بر روی زمین است و نبود آن برابر با نبود زندگی است. با توجه به اهمیت این مایع، مصرف به اندازه آن برای همه جانداران جزو واجبات است تا بتوانند با سلامت کامل به حیات خود ادامه دهند. سگ‌ها نیز همانند موجودات دیگر باید به اندازه کافی آب مصرف کنند و در صورتی که اختلالی در این روند ایجاد شود، ممکن است به کم آبی یا پر آبی مبتلا شوند. با توجه به این موضوع صاحبان سگ‌ها باید اطلاعاتی درباره کم آبی در سگ داشته باشند تا بتوانند از حیوان خانگی خود در برابر آن محافظت کنند. در ادامه قصد داریم به نکات مهم درباره کم آبی سگ بپردازیم.

سگ‌ها باید روزانه چه مقدار آب بنوشند؟

همان‌طور که بر طبق تحقیقات پژوهشگران و پزشکان حداقل‌هایی برای مصرف آب روزانه انسان‌ها تعیین شده است، برای جانداران دیگری همچون سگ‌ها نیز این تحقیقات صورت‌گرفته است. بر طبق این تحقیقات، سگ‌های بزرگ به ازای هر کیلوگرم از وزن خود باید ۵۰ میلی‌لیتر آب مصرف نمایند؛ یعنی یک سگ ۲۰ کیلویی باید حدوداً ۱ لیتر آب در روز مصرف کند. همچنین سگ‌های جوان‌تر باید هر دو ساعت یکبار حداقل یک و نیم لیوان آب بنوشند تا آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.

نکته‌ای که درباره مصرف آب سگ‌ها وجود دارد این است که عواملی همچون سن، میزان فعالیت و اندازه سگ‌ها می‌تواند در ارقام تعیین شده برای میزان آب مصرفی سگ‌ها تغییراتی را ایجاد کند.

دهیدراته یا کم آبی سگ چیست؟

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای سگ‌ها اتفاق می‌افتد، دهیدراته یا کم آب شدن بدن آن‌هاست. این مشکل زمانی برای حیوان خانگی شما ایجاد می‌شود که بیشتر از مقدار دریافت شده آب از دست بدهد؛ به‌عبارت‌دیگر زمانی که آب مورد نیاز بدن سگ‌ها به درستی تامین نشود و آب بدنشان کم شود، به دهیدراته شدن دچار می‌شوند. صاحبان سگ‌ها باید بر آب خوردن سگ خود نظارت داشته باشند، چرا که گاهی اوقات آن‌ها به خوردن آب تمایل نشان نمی‌دهند و همین موضوع سبب دهیدراته شدن سگ می‌شود. این حالت در برخی موارد می‌تواند خطر مرگ را برای سگ شما به همراه داشته باشد، در نتیجه باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

نحوه تشخیص کم آبی در سگ

برای تشخیص کم آبی در سگ‌ها می‌توانید به نکاتی که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم، توجه کنید:

 • لثه سگ خود را لمس کنید؛ خشک یا چسبنده بودن این قسمت نشان‌دهنده کمبود آب در حیوان خانگی شماست.
 • پشت گردن سگ خود را به آرامی کشیده و سپس رها کنید؛ اگر پوست به سرعت سر جای خود بازگشت مشکلی وجود ندارد، اما اگر به آرامی به جای خود بازگشت این به معنای کمبود آب در سگ شماست.
 • اگر لثه سگ خود را به آرامی فشار دهید، پس از مدتی به دلیل عدم جریان خون سفید خواهد شد. پس از برداشتن فشار دست خود از لثه، در صورتی که جریان خون در عرض ۲ ثانیه به حالت اولیه خود بازگشت و لثه صورتی شد یعنی مشکلی وجود ندارد اما اگر بازگشت جریان خون به لثه به طول انجامید، احتمال وجود کم آبی در پت شما وجود دارد.
 • در صورت بروز علائمی همچون کاهش سطح انرژی، کاهش اشتها، نفس‌نفس‌زدن، بزاق غلیظ، کشسانی پوست بدن، خشکی چشم، لثه و بینی در سگ خود حتماً برای اطمینان از سلامت این حیوان دوست‌داشتنی به دامپزشک مراجعه کنید.

کم آبی بدن سگ

دلایل دهیدراته شدن سگ‌ها

دلایل متعددی می‌توانند سبب بروز دهیدراته در سگ‌ها شوند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ننوشیدن آب توسط سگ‌هاست؛ در واقع در برخی مواقع آن‌ها میل زیادی به خوردن آب ندارند و همین موضوع سبب می‌شود آب بدن آن‎ها کاهش پیدا کند.

از موارد دیگری که می‌تواند باعث کم آبی در سگ شود، بروز بیماری است. برخی از بیماری‌ها همچون اسهال و استفراغ در سگ‌ها، نارسایی کلیه، دیابت، گرما‌زدگی سبب می‌شوند بدن آن‌ها آب زیادی را از دست دهد که در برخی موارد با خوردن آب نیز کمبود‌ آن‌ها جبران نمی‌شود. به عنوان مثال در صورتی که سگ شما به دیابت مبتلا باشد، ادرار آن افزایش پیدا کرده و حجم زیادی از آب بدن خود را از این راه دفع می‌کند.

 

-> مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود: دلایل عطسه کردن سگ چیست؟

 

راهکار‌های ترغیب سگ به نوشیدن آب

برای تشویق و ترغیب سگ‌ها به نوشیدن آب و جلوگیری از دهیدراته شدن آن‌ها، راه‌های مختلفی وجود دارند. در ادامه به برخی از راهکارهای ترغیب سگ‎ها اشاره می‌کنیم:

 • ظرف آب را همیشه تمیز نگه دارید و آن را مرتب بشویید.
 • آب سگ خود را با آب مرغ یا هر چیز دیگری که فکر می‌کنید توجهش را جلب می‌کند، طعم‌دار کنید تا میل سگتان برای خوردن آب بیشتر شود.
 • اگر در ابتدا سگ اذیت شد و نسبت به خوردن آب ممانعت کرد، می‌توانید به آن یخ بدهید؛ سگ‌ها جویدن یخ‌ها را دوست دارند.
 • میوه‌هایی همچون هندوانه و خیار که آب زیادی دارند را به سگ خود بدهید که از طریق خوردن میوه نیز آب جذب کند.
 • خوردن غذا‌های مرطوب و نیمه مرطوب که آب زیادی دارند، تأثیر بسزایی در ترغیب سگ به نوشیدن آب و همچنین تامین آب بدن آن دارد. این غذا‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های معتبری همچون اسکای پت که نماینده فروش انواع غذای سگ است، تهیه کنید.

درمان کم آبی سگ‌ها

درمان کم آبی بدن سگ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که برای انجام آن‌ها بهتر است حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا سلامت پت شما حفظ شود. پس از مراجعه به دامپزشک برای درمان کم آبی در سگ، بسته به شرایط سگ شما تصمیم می‌گیرد از چه روشی برای درمان آن استفاده کند. در برخی مواقع دامپزشک مایع درمانی و دادن مایع زیر پوستی به سگ را امتحان کند تا بتواند آب بدن پت شما را تامین کند. همچنین در صورتی که امکان ادامه روند درمان در خانه وجود داشته باشد، دامپزشک نکات مهمی را که باید انجام دهید به شما آموزش خواهد داد تا سگ خود را به خانه برده و از آن مراقبت کنید. توجه داشته باشید در برخی موارد نیازی به درمان‌هایی همچون مایع رسانی نیست و مصرف دارو می‌تواند سبب بهبود سگ شما شود. با توجه به این موضوع باید به دارو‌ها و مصرف درست آن‌ها توجه داشته باشید تا حیوان خانگی‌تان به سرعت بهبود پیدا کند.

خلاصه: افرادی که از سگ‌ها یا سایر حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند، باید از نکات مختلفی درباره آن‌ها اطلاع داشته باشند تا در صورت بروز هر مشکلی آماده باشند. از مهم‌ترین مواردی که صاحبان سگ‌ها باید با آن آشنایی داشته باشند، مشکلات و بیماری‌هایی است که ممکن است سگ را درگیر خود کنند، چرا که آن‌ها وظیفه نگهداری از این حیوانات را پذیرفته‌اند و نسبت به جان و سلامت آن‌ها مسئول‌اند و باید برای حفظ آن‌ها تلاش کنند. در این مطلب ما قصد داریم درباره یکی از شایع‌ترین این مشکلات که کم آبی در سگ یا دهیدراته شدن سگ نام دارد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.
دهیدراته شدن سگ یعنی چه؟

در این حالت میزان آب دریافت شده سگ از میزان آبی که از دست می‌دهد، کمتر است که در اصطلاح به آن دهیدراته شدن آب نیز می‌گویند.

کم آبی بدن سگ چه علائمی دارد؟

از علائم کم آبی در سگ می‌توان به کاهش اشتها، سطح انرژی، نفس‌نفس‌زدن، بزاق غلیظ، کشسانی پوست بدن، خشکی چشم، لثه و بینی اشاره کرد.

2 پیام روی “مشکل کم آبی در سگ‌ها (پیشگیری و درمان)

 1. Mahdis H گفت:

  سلام ممنون
  من فکر میکردم سگ و گربه به این مشکل برنمیخورن و مقدار لازم آب میخورن در روز
  جالب بود

  1. اسکای پت گفت:

   سلام
   خواهش میکنم، خیلی از مشکلات و بیماری هایی که انسان‌ها درگیرش میشن برای حیوان‌هام اتفاق میوفته 🙂

دیدگاهتان را بنویسید